Merhaba Dedi Bahar!

Güldem COŞAN

Yazarın şu ana kadar yazılmış 3 makalesi bulunuyor.

Mezopotomya’dan, Orta Asya ‘dan Balkanlardaki uluslara kadar birçok bölgede yerel dans ve renklerle kutlanır Nevruz. Özü itibariyle de baharın gelişinin coşkuyla karşılandığı bir gündür. Türkler de Nevrus ya da Nevruz Kürtler ise Newroz olarak ifade eder. Her ikisinde de yeni gün anlamını taşır.

Nevruz Türkler için Ergenekon’ dan çıkıştır. Türkler için bir kurtuluş günüdür. Türklerin varoluş mitolojisi olan Ergenekon destanına göre, düşmanlarına yenilen Türklerden kurtulabilen az sayıda insanların bazıları  kaçarak dört tarafı dağlarla çevrili olan Ergenokon adını verdikleri vadiye yerleşirler. 400 yıl burada yaşayan Türkler çoğaldıkça bu bölgeye sığamamaya başlarlar. Bunun üzerine bir demirci ,demir madeninin olduğu dağı eritme fikrini ortaya atar. Dağın etrafını ateşleyip körüklediklerinden dağ erir yol açılır. 21 Mart Türklerin Ergenekon’dan çıkmasıyla kurtuluş günü ilan edilir. Orta Asya’da yaşayan Türkler, Anadolu Türkleri ve İranlılar için yılbaşı olarak da kutlanır tarihten bugüne kadar.

21 mart bir ‘’Newroz’’dur. New (yeni) Roj-Roz (gün), baharın gelmesi ile birçok ulus bayram ve şenlik havasında Newroz’u kutlar. Fakat Newroz Kürt tarihi açısından yalnız bahar ve şenlik olarak değil aynı zamanda bir direnişin zafere kavuştuğu günün de kutlamasıdır. Bir diriliş ve direniş sembolü olarak var olmuş günlerden biridir. Kürtler için bir Özgürlük ateşidir Newroz ateşi Kürtlerde de bu direnişin başlatıcısı Demirci Kawa (Demirci Kawaye) olmuştur. Kürt mitolojisine göre Demirci Kawa’nın yedi  çocuğundan altısı  Dehak’ın yılanlarına yem olmuştur. Hükümdar Dehak her gün öldürülen iki çocuğun beyniyle yılanlarını beslerken Kawa , halkı bu zulümden kurtarmak için kendi yaptığı çekici alır, halk ile birlikte Dehak’ın sarayını basarak Dehak’ı öldürür. Sarayın etrafını da ateşe verir.İşte  Kürtlerin her yıl bayram olarak tarihe geçirdiği bu özgürlük gününde bu nedenle ateşler yakılır,halaylar çekilir. Özgürlüğün bayramı ateşlerin üzerinden atlanarak kutlanır.

Her millette bu gün ,ayrı önem teşkil eder. Farklı renklerle,geleneklerle kutlamalarla yaşatılır. Hatta bir zamanların direnişini örnekleyen bu mitoslar birlikte güce karşı,haksızlığa ve zulüme karşı oluşturulan dayanışmanın ışığı olur  daha nice baharlar yaşansın diye.Ama tarihten bugüne baktığımızda hala Dehaklar ve etrafı zulümle çevirili hayatlar vardır. Bu Dehaklar İran’ın da Filistinin’de Türkiyenin’de başında dün  vardı bugün de hala var. Kadınların,çocukların öldürüldüğü aşılmaz dağların arasında sıkışıp kalmış çıkış noktası arayan zavallı yaşamlar yine  var. Hükümdarın çocuk beynini yemesi  gibi yoksul halktan iktidar için ölüme gönderilen gencecik askerler,polisler var.

Çıkış noktası bir mücadeleden,direnişten gerçekleşmiş olsa da tarih de doğa da bize yaşamın yenilenmesinin gerekliliğini anlatıyor aslında. Yaşam için yaşatmak için yeniden doğmak için bir olun diyor. Bahar ,bize dirilişin habecisi olarak mesajlar veriyor. Gölgeden uzaklaşıp güneşe doğru yürüme zamanıdır diyor. Kara bulutları dağıtmak için yollara dökülme vaktidir diyor. Barış diyor, özgürlük diyor, yenilik ile yeniden doğmak lazım diyor. Halkların ve doğanın yaşamı için bizleri yenilenmeye davet ediyor.  Kawa gerçeğine ve halkların birlikteliğine saygı duyarak dirilişin,tazelenişin,tüm kıpırdanışların ve uyanışların etkisiyle ‘’ Merhaba’’ diyor bahar bize!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ