Utandırdın Beni Çocuk

Hatice Kablan Koyun

Yazarın şu ana kadar yazılmış 4 makalesi bulunuyor.

Demokrasi kelimesi fransızca democratie kelimesinden türetilmiş ve aslen eski Yunancada dimos (halk zümresi)ve kratos(iktidar) kelimelerinin birleşmesi ile oluşturulmuş dimokratia kelimesinden gelmektedir.

Demokrasi bir erdemlilik rejimi,bir yaşam biçimidir.

Bir devletin demokratik olması için siyasi partiler,serbest seçimler,katılım,çoğulculuk,hukukun üstünlüğü,kuvvetler ayrılığı sivil toplum,sosyal adalet, hak,özgürlük gibi kurum,ilke ve kavramları içinde barındırması gerekir .

demokrasinin, insan haklarına saygılı,özgürlükçü,eşitlikçi,uzlaşmacı,hukuk üstünlüğü vb.özellikleri vardır.Bu özellikler farklı kişilik ve kültürel özelliklere sahip bireylerin, grupların,toplulukların birlikte yaşamalarına ortam hazırlar.

Kullanılma alanı genellikle ülke yönetimleri olmasına rağmen aslında aile yaşamından sınıf ortamına kadar toplumun birçok biriminde  demokrasi uygulamasından bahsetmek mümkündür. Bireylerin demokrasiyi anlamaları ve içselleştirmeleri için çocukluğundan itibaren demokratik bir aile  ve sınıf ortamının önemi çok büyüktür.Daha küçük yaşta fikirleri alınan ,kendisini ilgilendiren durumlarda seçme hakkını kullanan,ailede veya sınıfa  karar alma sürecine katılan tercihlerine saygı duyulan,çoğunluğun kararının uygulandığını yaşayarak öğrenen çocuk büyüdüğünde demokrasinin değerini anlayacak  ve gereklerini yerine getirecektir..

Sınıf içi demokrasiden söz etmişken yakın zamanda öğrencilerimden biriyle  yaşadığım bir demokrasi dersini sizlerle paylaşmak istiyorum..

Dönem ortalarıydı.öğrenciler sınıf başkanlığı  seçimini heyecan ve sabırsızlıkla bekliyorlardı..

Onlara müjdeli haberi verdiğimde coşkuyla bir alkış tufanı koptu..her öğrenci heyecanla ellerini ovuşturuyor yerinde duramıyordu..ve her öğrenci başkan seçilme hayalleri kuruyordu,yada bana öğle geliyordu..

Sessizliği sağladıktan sonra:

_ Çocuklar yarın sınıf başkanını seçeceğiz, dedim..

En coşkulu öğrencilerimden MERT birden hayal kırıklığıyla:

_ Öğretmenim ama ben yarın okula gelemeyeceğim..Başka zamana erteleyemez miyiz ?dedi.

Ne yalan söyleyeyim, çocuğun kendini bu kadar önemsemesi çok hoşuma gitmekle beraber” ilahi mert  kesin kendini sınıf başkanı  hayal ediyor “diye de biraz eğlendim.

_Evet çocuklar Mert arkadaşınız yarın okula gelemeyeceğinden başkanlık seçimini bir sonraki güne bırakıyoruz,deyince öğrenciler mızırdanmaya başladı..

_Çocuklar söylenmeyi bırakın ,belki Mert arkadaşınız sınıf başkanı seçilecek ,bu hakkını elinden alamayız dedim içimden biraz da eğlenerek..

_ Hayır öğretmenim dedi Mert..ben aday olmayacağım…belki benim oyum sınıf başkanını belirleyecek..

Samimiyetimle söylemeliyim ki bu yönü aklımın ucundan geçmemişti..Bu kadar sığ düşündüğüm için utanmış ama öğrencilerime bu kadar geniş bir bakış açısı kazandırdığım için de çok duygulanmış ve mutlanmıştım.

 

YAZARIN SON YAZILARI
BEN KESER MİYDİM? - 22 Haziran 2019
KADIN insan mıdır - 13 Nisan 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ