Yeniden Ait Olduğum Yerdeyim

Seda SÖNMEZ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 1 makalesi bulunuyor.

Uyanın, silkinin.

Bahar kapıda. Güneş göz kırpıyor. Sonbaharın kahverengi kendini yeşile sevdiriyor yeniden. Demem o ki, mutlu olun! yaşamınıza mutlu olarak devam edin.

Bu çok basit bir telkin aslında. Okuyunca uygulaması da basit gibi geliyor insana.

Gelgelelim, günümüz insanları bu durumun tersi bir tablo çizmekte. Çocuklar mutsuz, yetişkinler mutsuz, yaşlılar mutsuz. Sabah gözünü açar açmaz bir karamsarlık kaplıyor insanları. Hazırlanıp okula veya işe gitmek yoruyor. Evden çıkan insan yolda gördüğü başka bir insana gülmüyor. İnsanlar birbirine “Günaydın!” demenin keyfine varamıyor.

Toplu taşıma araçları tıklım tıklım, insanlar birbirine karşı inanılmaz derecede tahammülsüz ve öfkeli. Trafikte kimsenin kimseye sabrı yok, herkes bir yere yetişme derdinde.

Okula varan çocuk evden ayrıldığı huzursuzluk ile verimsiz, ondan biraz büyük ergen masasının altından telefonuna mesaj gelmiş mi hevesinde. Yetişkin ise işinin başında somurtkan, umutsuz.

Okul çıkışları ve mesai bitiminin yarattığı huzur ve mutluluk geçici. Daha o an itibariyle bir sonraki güne ilişkin memnuniyetsizlik sarıyor her bir kimseyi.

Böylece bitiyor gün, geceye teslim oluyor. Ardından gelen gün ise, önceki ile aynı.

Yukarıdaki silsile sizlere de tanıdık geliyor mu?

Çoğumuzun sadece günü değil, ömrü böyle geçiyor.

Yazık ki, günümüzde teknoloji gelişiyor, imkânlar gelişiyor, dünya değişiyor lakin insanlar mutluluk kaynaklarını birer birer yitiriyor. Öncelikle bunun farkına varmalı. Sonrasında yapılması gereken ise “mutluluk” kavramını okumaktan bile basit.

Güzel insanlarım, sizlere tavsiye!

Yatağınızda huzurla uyuyun. Uykunuzdan uyandığınız an, gözleri açar açmaz gülün. Çünkü her yeni gün inanılmaz yepyeni bir macera. Bunu hiç unutmayın. Yüzünüzü yıkadığınız veya makyaj yaptığınız aynaya bakıp kendinizi yeniden keşfedin ve yeni güne hazırlanın.

Zira sizden güçlüsü yok. Her ne sorun ise karşınıza çıkacak olan, çözümsüz değil. Bu dünya, bu hayat insanı nelere alıştırıyor, bu gerçeğin bilincinde olun.

Evden çıkın, arabanızı kullanırken yine gülün, toplu taşıma araçlarında iseniz sabırla gülün.

Zira çıktığınız bir eviniz, kreşe bıraktığınız bir çocuğunuz, bindiğiniz arabanız veya sizi iş yerinizin önünde indiren bir otobüs var. Bunlar kucak dolusu kolaylık, dolayısıyla kucak dolusu mutluluk.

Evet, bildiğiniz gibi. Konu yetinmek. Yetinme hissi ve mutluluk arasında çok kuvvetli bir bağ var. Yaşantınız ve yaşattıklarınız ile ne kadar yetinirseniz o kadar mutlu olacaksınız. Asgari düzeyde yaşamanın vereceği hazzı keşfedince otomatik olarak mutsuzluktan uzaklaşıyorsunuz.

Yaşam kaliteniz kazandığınız para ile ölçülmesin. Verimli ve kaliteli zaman geçirin. Bilhassa kendinize vakit ayırın. Tonlarca işiniz olsa bile zamanınız sizin yönetiminizde, geçici de olsa mutlaka masa başından sıyrılmayı bilin. Nefes alın, rahatlayın, ve yine gülümseyin.

Kitap okuyun. Okumaktan hiç korkmayın. Bilin ki okumak çağ değiştirir. Ne kadar okursanız o kadar değişir dünya. Zihniniz değişir, zihniniz gelişir ve dünya değişir.

Kendinizi bu koca dünyada küçük görmeyin. Karşınızdaki koca dünyadan daha büyük bir zihniniz var zira. Zihniniz bir tohum, onu besledikçe açacak bir tomurcuk. Ve sizin. Sizin gücünüz.

Bahsettiğim şeylerin küçük şeyler olduğunu söylemem gerekiyor mu bilemiyorum. Misal ben, buradan ulaştığım her zihin için yaşıyorum mutluluğumu. Sizi tanımıyorum, sizi bilmiyorum ama satırlarımın size ulaştığını bilmek bana yetiyor. Gülümsüyorum.

Her cümlemin sonu gülümseme ile bitmeli. Çünkü gülmenin iyileştirici gücüne inanıyorum. Gülünce her biriniz göreceksiniz bunu, evet. Yeter ki mutlu yaşayın, misafir olduğunuz bu dünyaya mutluluğunuz iz bıraksın.

Mutluluğunuz büyüsün, çoğalsın, etrafa saçılsın.

Hepimiz insanız, hepimizin hepimize ihtiyacı var. Bu birliktelik ancak mutluluk ve hoşgörü ile sağlanacaktır, unutmayın.

Evet, dedim ya. Bahar kapıda. Güneşli günler bizi bekliyor.

Ve ben, çayımdan bir yudum alıp satırlarımı bugünlük tamamlıyorum.

Gülmeyi unutmayın!

Görüşmek üzere…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Damlaaa dedi ki:

    Hadi o zaman! Hep beraber gülelim. Somurtanlara, surat asanlara, gül(e)meyenlere inat …!!

BİR YORUM YAZ