SeRinYoL.Net

Serinyol'un Tek Online Merkezi

Cu04182014

Last updatePz, 05 Oca 2014 2pm

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel

Antakya Savaş Alanına Döndü

Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 

antakya-savas-alani-1

Antakya dün savaş alanına döndü. Türkiye-Suriye Kardeşlik Buluşması adlı mitingin Valilik tarafından yasaklamasına rağmen halk sokaklara akın etti.. Toplanan binlerce kişiye polis müdahale etti. Gaz bombası, tazyikli su, plastik mermi ve coplarla saldıran polise karşı halk gece geç saatlere kadar direndi, taş ve sopalarla karşılık verdi.

Valilik yasağına rağmen halk sokaklardaydı

Saat 17.00’da Doğuş okulları önünde başlaması gereken miting için Antakya’ya giriş çıkışlar polis kontrolünde gerçekleşti, mitinge katılmak için gelenler ilçeye sokulmadı. Samandağ'dan gelen grub polis tarafından durdurulması üzerine samandağlılar çevre yolunu trafiğe kapattı. Antakya caddelerindeki bilbordlara asılan afişlerle mitingin iptal olduğu duyuruldu. Mitingin iptal olduğunu belirten bildiriler dağıtıldı. Civar illerden polis takviyesi yapıldı.

Ne Valiliğin çabaları ve ne de polisin engellemeleri Antakya halkının toplanmasına engel olamadı, Antakya halkı Barışı haykırmak için dün sokaklardaydı. Polis, toplanan kalabalığın dağılması yönünde uyarılarda bulundu. Halk dağılmayıp slogan atmaya devam edince polis tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Yaşlı, kadın ve çocuk gözetmeksizin saldıran polise halktan sert tepki geldi. Toplanan gruplardan polise taşlı saldırılar oldu.

antakya-savas-alani-2

Hastaneye Gaz Bombası Atıldı

Polisin sert müdahalesiyle dağıtılmak istenen kalabalık belirli yerlerde gruplar oluşturdu. Sümerler, Akdeniz ve Armutlu mahallerinde çatışmalar devam etti. Akdeniz hastanesi acil servisinin önüne 2 adet gaz bombası atıldı. Gaz bombasından hastanedekiler de nasibini aldı. Hastaneye gaz bombası atılması halk tarafından tepkiyle karşılandı.

antakya-savas-alani-6 

Gece Geç Saatlere Kadar Çatışmalar Sürdü.

Polis yolları kapattı, Sümerlerden Armutlu’ya kadar olan yerlerde çatışmalar yaşandı. Daha sonra kalabalık Armutlu mahallesinde toplandı. Polis Armutlu mahallesini abluka altına aldı. Halk yollara barikat kurdu, çöp konteynırlarını ateşe verdi. Gündüz caddesi tamamıyla savaş alanına döndü. Polisin panzerlerine, tazyikli su ve gaz bombalarına karşılık ara sokaklarda toplanan binlerce kişi taş ve sopalarla karşılık verdi.

Apartmanlardan da eylemcilere destek geldi, apartman sakinleri evlerinde tabak, çanak gibi evde buldukların polise fırlattı. Polisin orantısız müdahalesi apartmanlara da yansıdı. Kimi apartman dairelerine polis tazyikli su sıktı. Cadde üzerinde ciddi hasarlar meydana geldi.

Armutlu Halkı Direndi, Polis Geri Çekildi

Armutlu halkı yaklaşık 4 saat boyunca polisle çatıştı. Çevre beldelerden insanlar Armutlu halkını yalnız bırakmadı, destek vermeye geldi. Sık sık Esad'a destek sloganlarının yanı sıra ‘Burası Armutlu Buradan Çıkış Yok’ ve ‘Vali İstifa’ gibi sloganlar atıldı.

Yoğun çatışmaların yaşandığı Armutlu mahallesinde, saat 22.00 sularında polisin geri çekilmesiyle çatışmalar durdu. Polisin geri çekilmesine halk alkışlarla karşılık verdi. Grubun dağılması için görüşmeler sürdü ancak grup gözaltındaki arkadaşlarının bırakılmasını aksi halde dağılmayacağını belirtti. Geç saatlere kadar grubun bekleyişi sürdü. Toplanan kalabalık gece saat 01.00 civarında arkadaşlarının serbest bırakılmasıyla dağıldı.

antakya-savas-alani-3

antakya-savas-alani-4

antakya-savas-alani-5

antakya-savas-alani-7

FOTOĞRAFLAR: antakyahaber.net
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile