SeRinYoL.Net

Serinyol'un Tek Online Merkezi

Prş04242014

Last updatePz, 05 Oca 2014 2pm

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel

Serinyol, Büyükşehir'in Neresinde?

Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 

hatay-harita

Geçen sene Başbakanın Hatay’ın Büyükşehir statüsüne alındığını açıkladığından bugüne kadar bu konu hala gündemi yoğun bir şekilde işgal ediyor. Sınırları neye göre belirlenecek, il genelini mi kapsayacak yoksa Antakya’yı mı..? İsmi Antakya mı olacak, Hatay mı? Bunun üzerine birçok olasılık konuşuldu, tartışıldı.

Bugüne kadar sınırlar konusunda tatmin edici bir açıklama yapılmasa da yetkililerden gelen tek açıklama geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in Büyükşehir’in Hatay sınırlarını kapsayacağı oldu. Büyükşehir’in birçok bölgenin yapısını değiştireceği bilinmesine rağmen bu konu hakkında yetkililer tarafından herhangi bir bilgi verilmemesi kafalarda soru işaretlerine neden oldu. Bu soru işaretleri ister istemez beraberinde yeni senaryoları getiriyor. Bu karmaşa içerisinde, bizi doğrudan etkileyecek olan Serinyol üzerinde biraz kafa yoralım.

Serinyol üzerine birçok senaryo yazıldı, çizildi. Kimileri Serinyol’un Antakya’ya bağlı bir mahalleye dönüştürüleceğini konuşup durdu. Bu söylentiler yayıldıkça yayıldı. Serinyol henüz mahalle olmayı içine sindirememişken Kırıkhan’a bağlanacağı söylentileri hızla yayılmaya başladı. Serinyol halkında pek haz uyandırmayan bu söylentilere her geçen gün birileri yeni cümleler katarak ortalığı bulandırmaya devam ediyor. Büyükşehir’in Serinyol ile beraber hangi belediye ve ilçelerin yapısını değiştireceği merak konusu, herkes bu konuda bir açıklama beklerken yetkilerin ağzını bıçak açmıyor.

SERİNYOL’UN İLÇE OLMASINI BEKLİYORUZ

Serinyol, konumu itibariyle Antakya’nın kalbi diyebileceğimiz bir pozisyona sahip en önemli beldelerden biri olmasına rağmen, bugüne kadarki bütün hükümetler tarafından hep görmezden gelindi. Bir yerin ilçe olması için gerekli bütün özelliklere fazlasıyla sahip olduğu görülüyor. Nüfus ve gelişmişlik düzeyine bakıldığında bazı ilçelerimizi katlar durumda. Serinyol’un bucak toplamına bakıldığında, civar belde ve köyler ile nüfusu 48.282. Bu bilgi ışığında varolan bazı ilçelerimizle kıyaslama yapacak olursak;

SERİNYOL….. 48.282
BELEN…………… 29.549

ERZİN……………. 40.228

KUMLU………..… 13.156

YAYLADAĞI……. 22.582

Serinyol’un ilçe olması için nüfus ile ilgili bir sıkıntısı olmadığı görülüyor. Gelişmişlik düzeylerine bakıldığında çoğundan daha gelişmiş olduğu da aşikar.

Özellikle Serinyol’a kurulan Üniversite kampusü nedeniyle bu bölge yatırımcıların gözdesi haline gelmiş, yatırımlar çoğalmış, kentleşme çok hızlı bir şekilde yol almıştır. Buraya gelen öğrencilerin bu bölgeye hareketlilik katması dışında, bölge nüfusunu da arttıracağını anlatmaya gerek yok sanırım.  

Aynı zamanda bölgemize kurulan Havaalanı’nın Ortadoğu’ya açılan önemli bir kapı olması dışında, gün geçtikçe yoğunluğunu arttırması da gözlerden kaçmamalıdır.

Bütün bunların ışığında; gerek nüfusu, gerekse bulunduğu konum itibariyle Serinyol mahalle olmayı değil, ilçe olmayı fazlasıyla hak ediyor. Her geçen gün artan bir gelişim hızıyla büyüyen beldemizin mahalle olmasına seyirci kalamayız. Gerek yerel yönetim gerekse diğer siyasilerimiz Serinyol’un ilçe olması için ellerinden gelen her şeyi yapmalıdır. Serinyol’un ilçe yapılmaması, bölge halkına yapılan bir haksızlık olarak tarihe geçecektir.

Ayhan VURAL

Not: Bu yazı ayrıca Serinyol Bahra Gazetesinde yayımlanmıştır... 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile