Serinyol Konumu

İçerik en kısa sürede eklenecektir

Serinyol, Amanos Dağları ile Amik Ovası arasında Antakya şehir merkezine 20 km mesafede bulunmaktadır. Yerel halkın ve çevre mahallelerin BEDİRGE olarak bildiği mahallemizin bu ismi bölgenin Haçlı Prensliği hâkimiyetinde bulunduğu dönemde 2 patrikhane ve iki patrik (PATRİKEYN) tarafından yönetilmesidir. Bulunduğu konum itibari ile çevre köy ve mahallelerin merkezi olan Serinyol Mahallesi 2014 yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediye Kanunu kapsamında Antakya Belediyesi’ne bağlansa da halen Tahtaköprü, Uzunalıç, Kömürçukur, Zülüflühan, Arpahan, Aşağıoba, Paşaköy Mahallelerinin iş, ticaret, ihtiyaç ve çözüm merkezidir.

                Serinyol‘un çevresi itibariyle, halkın geçmişten en iyi bildiği iş tarımdır. Gerek Serinyol’un içinde Amanoslardan gelen Bedirge Çayı civarındaki araziler gerekse Amik Ovası tarım faaliyetlerinin merkezi olarak görülür. Bunun dışında hayvancılık, zanaat ve esnaf faaliyetleri bakımından gelişmiş ve üretken bir yerleşkemiz vardır. Serinyol küçük sanayi sitesi zor koşullarda da olsa faaliyete girmiş ve burası da bir iş ve üretim merkezi haline gelmiştir. Belirli alanlar dışında Serinyol ‘un kendine ve çevredeki mahallere yetebilen bir üretim potansiyeli vardır.

                Serinyol’da1’i Anaokulu olmak üzere 3 ilkokul, 3 Ortaokul, 2 lise eğitimi veren toplam 9 eğitim kurumu vardır. Eğitim seviyesi yüksek ve eğitime önem veren bir toplum yapısına sahiptir.

 Spor faaliyetleri bakımından da zengin bir geçmişe sahip olan Serinyol Mahallesi, son zamanlarda spor ve spor faaliyetlerinin geliştirilmesi için ancak yerel kaynaklarla ilerleme gösterebilmektedir. Antakya ve Büyükşehir Belediyeleri Serinyol’ da spor faaliyetlerinin güçlendirilmesi için iyi bir spor ve sporcu geçmişi olan mahallemize gerekli ilgiyi göstermemiştir.

                Serinyol‘un E5 yolu üzerindeki sınırları içinde kalan fabrikalar önemli iş ve üretim merkezleri olmakla birlikte, İskenderun yolu üzerindeki HATEKS, Sanayi sitesi, 121. Er Eğitim Alayı Askeri Bölgesi Amik Ovası(gölü) ortasına kurulan havaalanı, Serinyol Orman Fidanlığı, Serinyol – Antakya yolu üzerindeki Mustafa Kemal Üniversitesi Mahallemizin çok önemli bir merkez olduğunu kanıtlamaktadır.